StartOddziałyOddział Chirurgii Ogólnej i NaczyniowejLeczenie otyłości - chirurgiczne (chlo) i niechirurgiczne metody

Szukaj na stronie

Gabinet Odnowy Biologicznej

Szkoła Rodzenia

Leczenie Otyłości

 

 

Leczenie otyłości - chirurgiczne (chlo) i niechirurgiczne metody

OTYŁOŚĆ – WIELKI PROBLEM NASZYCH CZASÓW

Wraz ze zwiększaniem się porcji żywieniowych oraz bardziej osiadłym trybem naszego życia, spożywamy coraz więcej kalorii jednocześnie ograniczając aktywność fizyczną. Naturalną konsekwencją tego trendu, jest ostatnio obserwowana epidemia otyłości. W przeciągu ostatnich 20 lat wskaźnik otyłości w Europie wzrósł trzykrotnie, co oznacza, że w najbliższym czasie jedna na pięć osób będzie dotknięta tym schorzeniem. Wiele krajów zmaga się z tym poważnym kryzysem zdrowotnym. Otyłość w bezpośredni sposób przekłada się na zły stan zdrowia, który może prowadzić nawet do śmierci. Cukrzyca, choroby serca, wylewy, nowotwory oraz nadciśnienie, wszystkie te schorzenia wiążą się z otyłością, a co za tym idzie zwiększają wydatki na służbę zdrowia. Otyłość na świecie z każdym rokiem przysparza coraz większych problemów. Coraz częściej na popularności zyskują różnego rodzaju diety. Niestety stosowanie samej diety rzadko zmienia nasze przyzwyczajenia żywieniowe. Wiele schematów zdrowego żywienia nie zapewnia oczekiwanych efektów. Tysiące osób dotkniętych problemem otyłości wymaga bardziej specjalistycznej pomocy, niż mogą to zapewnić same programy dietetyczne i kuracje farmakologiczne. Takie alternatywne rozwiązania muszą łączyć w sobie najlepsze technologie medyczne ze skutecznością zapewniającą osiągnięcie zdrowego trybu życia.

PRZYCZYNY OTYŁOŚCI

Z otyłością można walczyć i jesteśmy w stanie sobie z nią poradzić. Jest wiele czynników, które mogą prowadzić do tej chronicznej choroby:

 • bilans energetyczny – czerpanie energii z większej ilości pożywienia niż nasze ciało w rzeczywistości potrzebuje, prowadzi do przybierania na wadze. Zależy to również od Twojego metabolizmu, (wydajność z jaką Twój organizm pożytkuje energię z jedzenia) jak również od aktywności fizycznej,
 • dziedziczenie – jeśli ktoś z członków Twojej rodziny cierpi na otyłość, Ty również jesteś objęty zwiększonym ryzykiem,
 • niewłaściwa przemiana materii – zmiany w metabolizmie mogą mieć wpływ na bilans energetyczny oraz na utrzymanie stałej wagi,
 • odżywianie oraz nawyki żywieniowe – stosowanie niezrównoważonej diety, podjadanie między posiłkami oraz niewystarczająca aktywność fizyczna mogą przyczynić się do otyłości,
 • czynniki psychologiczne i emocjonalne – one również są jednym z powodów przybierania na wadze.

Każdy z powyższych czynników lub ich połączenie może prowadzić do otyłości,

POMIAR STOPNIA OTYŁOŚCI

Najbardziej popularną metodą pomiaru otyłości jest wskaźnik masy ciała tzw. BMI
Klasyfikacja BMI:

20-24.9 Waga normalna

25-29.9 Nadwagaspan>

30-34.9 Otyłość umiarkowana

35-39.9 Otyłość ciężka

40 i więcej Otyłość olbrzymia

Możesz wyliczyć swoje BMI dokonując następujących kalkulacji: Twoja waga w kilogramach podzielona przez twój wzrost do kwadratu daje BMI. Miej jednak na uwadze fakt, iż jest to jedynie wskaźnik. Klasyfikacja BMI nie rozróżnia masy tkanki tłuszczowej od masy mięśniowej. W przypadku mocno umięśnionych osób BMI może być wyższe o 25 jednostek nie powodując zwiększonego ryzyka zdrowotnego. Twój lekarz będzie w stanie ocenić właściwie Twoje BMI biorąc pod uwagę wszystkie czynniki zdrowotne.

ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z OTYŁOŚCIĄ OLBRZYMIĄ

Pacjenci obciążeni otyłością olbrzymią są najbardziej narażeni na poważne ryzyko zdrowotne. Mówiąc najprościej, są to pacjenci u których:

 • BMI wynosi 40 i więcej,
 • ich prawidłowa waga jest przekroczona przynajmniej dwukrotnie.

Otyłość olbrzymia znacząco podwyższa ryzyko rozwoju schorzeń różnego typu, co może dodatkowo prowadzić do fizycznej, mentalnej i społecznej niepełnosprawności a nawet śmierci. Osoby z otyłością olbrzymią i otyłością ciężką o BMI ≥ 35 z współistniejącymi schorzeniami mogą być uznani za kandydatów do zabiegu chirurgicznego leczenia otyłości.

ALTERNATYWNE METODY LECZENIA OTYŁOŚCI

METODY NIECHIRURGICZNE:

Diety

Wiele osób ucieka się do stosowania różnego rodzaju diet, aby walczyć z otyłością. Jednakże wiele z nich wraca do swojej poprzedniej wagi w niedługim czasie tuż po zakończonej kuracji. W rezultacie prowadzi to do zaostrzenia rygorów diety i zastąpienia niektórych posiłków specjalnymi drinkami dietetycznymi. Taki cykl tracenia a następnie ponownego przybierania na wadze nazywany jest powszechnie efektem „jo-jo”. Efekt ten znacznie utrudnia zrzucenie zbędnych kilogramów. Dzieje się tak, ponieważ każdy cykl tracenia i przybierania na wadze obniża możliwość przemiany materii, co skutkuje redukcją spalania kalorii. W rezultacie większość osób nie osiąga długotrwałego obniżenia masy ciała w oparciu tylko o reżim żywieniowy.

Terapia farmakologiczna

Na rynku jest wiele preparatów odchudzających dostępnych zarówno bez recepty, jak również wydawanych za jej pośrednictwem. Działają one na jeden lub dwa sposoby. Mogą one działać na obniżenie apetytu, lub też na redukcję ilości tłuszczu przyswajanego przez organizm w trakcie procesu trawienia. Pomimo dostępności wielu znanych preparatów, stosowanie ich może nieść ze sobą nieprzyjemne efekty uboczne, które sprawiają, iż prowadzenie dalszego leczenia staje się trudne. Także środki oparte na naturalnych składnikach mają niesprawdzone działanie i nie mogą być uznane za przynoszące długotrwałe i zadowalające rezultaty.

METODY CHIRURGICZNE:

Jeśli sposoby konwencjonalne nie pomogły stracić zbędnych kilogramów i zapewnić utrzymania pożądanej wagi, to wyjściem są metody chirurgiczne (tzw. CHLO - chirurgiczne leczenie otyłości), w tym operacja zmniejszenia żołądka. Według najnowszych badań, chirurgiczne leczenie otyłości (tzw. chirurgia bariatryczna lub chirurgia metaboliczna) w porównaniu z niechirurgicznymi metodami daje najlepsze rezultaty w osiągnięciu długotrwałej utraty masy ciała.

Warto pamiętać, iż chirurgia metaboliczna niesie ze sobą ryzyko, dlatego też decyzja o takim leczeniu nie może być podejmowana pochopnie. Co więcej należy zwrócić uwagę, iż zabieg chirurgiczny nie jest panaceum samym w sobie. Sukces poddania się leczeniu operacyjnemu zależy od zaangażowania i samodyscypliny pacjenta chcącego zmienić nawyki żywieniowe i styl życia.

CZY CHIRURGICZNE LECZENIE OTYŁOŚCI (CHLO) JEST ODPOWIEDNIE DLA CIEBIE?

Jeżeli jesteś gotowy poddać się chirurgicznemu zabiegowi leczenia otyłości to zostaniesz poddany ocenie przez swojego chirurga. Określi on jaka metoda jest dla Ciebie najodpowiedniejsza i przedstawi Ci jej wszystkie zalety i wady. Zostaniesz przez niego poinformowany o potencjalnych zagrożeniach i niebezpieczeństwach związanych z daną procedurą. Chirurg nie podejmie się leczenia operacyjnego dopóki nie upewni się, że jesteś do niego przygotowany psychicznie oraz że rozumiesz wszystkie problemy jakie stwarza Twoja nadmierna waga. Musisz pamiętać, iż jesteś odpowiedzialny za przyswojenie sobie nowych nawyków żywieniowych i nowego trybu życia. Mogą pojawić się medyczne przeciwwskazania, z powodu których operacyjne leczenie otyłości nie będzie dla Ciebie odpowiednie. Twój lekarz lub chirurg przeanalizuje Twoje dane medyczne zanim wyrazi zgodą na zabieg. Kiedy zagrożenia zdrowotne związane z otyłością przewyższają potencjalne ryzyko związane z zabiegiem chirurgicznym, zabieg taki może być jedyną metodą utraty wagi.

Istnieje kilka metod chirurgicznych służących leczeniu otyłości:

 • restrykcyjne - ograniczają ilość pokarmu, którą może przyjąć żołądek, jednocześnie nie zakłócając naturalnego przyswajania składników odżywczych,
 • ograniczające wchłanianie - skracają proces trawienia w rezultacie czego mniejsza ilość kalorii i składników odżywczych jest absorbowana przez organizm,
 • mieszane - ograniczają ilość pokarmu, którą może przyjąć żołądek oraz redukują ilość absorbowanych kalorii w wyniku modyfikacji przewodu pokarmowego.

Metody leczenia otyłości w SCM w Polanicy-Zdroju:

Chirurgiczna walka z otyłością – Euroregio Glacensis - 16.02.2011r.
Chirurgów walka z otyłością – Euroregio Glacensis - 05.10.2011r.

Regulowana Opaska Żołądkowa- System LAP-BAND

Od wielu lat regulowana opaska na żołądek jest jedną z najpopularniejszych metod operacyjnego leczenia otyłości w Europie. Operacja ta należy do stosunkowo prostych i odwracalnych, co czyni ją atrakcyjną zarówno dla pacjentów jak i chirurgów. Regulowana silikonowa opaska jest zakładana wokół górnej części żołądka w trakcie zabiegu laparoskopowego, co wiąże się jedynie z niewielkimi nacięciami. W efekcie tego zabiegu zostaje wytworzony nowy mały zbiornik żołądka, który ogranicza ilość jedzenia jaka może zostać spożyta jednorazowo, a jednocześnie zwężone ujście wydłuża czas potrzebny na opróżnienie żołądka. Ograniczenie możliwości przyjmowania pokarmów przekłada się na utratę masy ciała.

System opaski LAP BAND jest najczęściej stosowanym systemem regulowanej opaski żołądkowej na świecie. Została ona zastosowana już u ponad 500 000 pacjentów. Efektywność i bezpieczeństwo tej opaski jest poparta bogatym zasobem badań klinicznych.

Zalety

 • nieskomplikowana procedura laparoskopowa, nie pozostawiająca większych blizn,
 • najmniej inwazyjne podejście chirurgiczne,
 • brak konieczności cięcia i zszywania żołądka,
 • indywidualna, elastyczna regulacja,
 • metoda w pełni odwracalna,
 • krótki okres hospitalizacji,
 • najniższy odsetek powikłań operacyjnych,
 • niezakłócone wchłanianie składników odżywczych oraz witamin,
 • najniższy odsetek śmiertelności.

Wady

 • wymaga zastosowania implantu,
 • wolniejsza początkowa utrata masy ciała niż w przypadku innych bardziej inwazyjnych metod chirurgicznych, takich jak klamra na żołądek, bajpasy żołądka.

Dla uzyskania najbardziej optymalnych rezultatów, ważne jest, aby pacjenci przystępowali do programu kontroli pooperacyjnej z jednoczesnym zaangażowaniem się w zmianę nawyków żywieniowych.

System LAP-BAND

Najczęściej stosowana na świecie regulowana opaska żołądkowa. Opaska żołądkowa LAP-BAND była jedną z pierwszych regulowanych opasek żołądkowych dostępnych na rynku. System posiada udowodnioną skuteczność oraz działanie podparte długoletnim doświadczeniem. System LAP-BAND jest produktem pozwalającym na minimalnie inwazyjną, regulowaną i w pełni odwracalną metodę leczenia otyłości. Jest sposobem na poprawę stanu zdrowia, jakości życia oraz redukcję ryzyka związanego z nadmierną wagą ciała.

Opis systemu

Silikonowa Opaska LAP-BAND została specjalnie zaprojektowana, aby mogła być umieszczona dookoła górnej części żołądka, a następnie wypełniona solą fizjologiczną. Po założeniu opaski, żołądek zostaje podzielony na dwie części: górną i dolną. Z górnej części powstaje niewielki zbiornik, który umożliwia spożywanie jedynie niewielkich posiłków. Opaska kontroluje wielkość ujścia i szybkość przepływu treści z górnej części żołądka do dolnej. Kiedy ujście jest mniejsze, pacjent czuje się szybciej pełny i syty oraz nie staje się głodny między posiłkami. Podczas zabiegu opaska zostaje połączona z „portem”, który umieszczany jest tuż pod skórą. Dzięki portowi, chirurg jest w stanie w trakcie kontroli pooperacyjnej zmienić wielkość ujścia poprzez dodanie lub odjęcie odpowiedniej ilości soli fizjologicznej. Taka możliwość regulacji pomaga w kontroli utraty wagi. Jeśli opaska jest zbyt luźna, a utrata wagi nieodpowiednia, podanie większej ilości soli fizjologicznej spowoduje zmniejszenie wielkości ujścia ograniczając tym samym ilość pożywienia, które może przez nie przejść. W przypadku za ciasnej opaski, chirurg opróżnia opaskę z soli fizjologicznej, aby ja poluźnić redukując poziom restrykcji.

Następna generacja – System LAP-BAND AP

Producent systemu LAP-BAND, firma Allergan, nawiązała współpracę z wiodącymi chirurgami w celu opracowania rozwiązania, które spełniałoby wiele kryteriów „idealnej” opaski żołądkowej. Produkt ten został zaprojektowany z myślą o tym, aby wyeliminować wiele znanych zagrożeń oraz aby zapewnić unikalne korzyści w porównaniu z innymi regulowanymi opaskami. Efektem tej współpracy jest czwarta generacja systemu – LAP-BAND AP.

Innowacyjna konstrukcja

Nowa generacja systemu LAP BAND AP daje zarówno chirurgowi jak i pacjentowi możliwość czerpania korzyści z najnowszych technologii w dziedzinie regulowanych opasek żołądkowych.

Główne korzyści:

 • specjalna konstrukcja ułatwia założenie opaski, redukując czas oraz ryzyko komplikacji,
 • miękka, szeroka opaska łagodnie owija żołądek. Zwiększona powierzchnia przylegania opaski do żołądka stymuluje większą ilość receptorów w żołądku zapewniając szybkie uczucie sytości,
 • system LAP-BAND AP cechuje unikalna technologia OMNIFORM. Opaska składa się z kompletu komór, które wspólnie formują pełny „pierścień” dookoła żołądka. W trakcie napełniania opaska zachowuje swój równomierny kolisty kształt, co zapewnia lepszy kontakt ze ścianą żołądka. W konstrukcji opaski nie znajdziemy żadnych twardych krawędzi, które mogłyby uszkodzić delikatną tkankę żołądka tak jak dzieje się to w przypadku innych rozwiązań. Dzięki technologii OMINIFORM nie ma zagrożenia powstania wycieku z opaski,
 • system LAP-BAND AP posiada szeroki zakres regulacji, który umożliwia prawidłowe dopasowanie opaski. Cecha ta pozwala osiągnąć optymalny rozmiar ujścia, który zapewnia najlepsze indywidualne rezultaty utraty wagi,
 • LAP-BAND AP jest dostępny w dwóch rozmiarach – może być dobrany przez chirurga zależnie od potrzeb.

Utrata wagi za pomocą systemu LAP-BAND

Opaska LAP-BAND jest produktem, który pomoże Ci osiągnąć trwałą utratę masy ciała poprzez ograniczenie ilości spożywanego jedzenia, redukcję Twojego apetytu oraz spowolnienie trawienia. Należy jednak pamiętać, że system LAP-BAND nie rozwiąże problemów z otyłością bez Twojej pomocy. To, ile stracisz na wadze, zależy nie tylko od opaski, ale również od Twojej motywacji oraz zaangażowania w zmianę trybu życia oraz nawyków żywieniowych. Zważywszy na to, iż niektórzy pacjenci tracą więcej kilogramów niż inni, może się zdarzyć, że nie uda Ci się osiągnąć wymarzonej wagi. Jednak z pewnością wraz z utratą zbędnych kilogramów zyskasz na zdrowiu i poprawie własnego wizerunku.

Ogólnoświatowe badanie kliniczne udowodniły, iż System LAP-BAND jest bardzo efektywny w redukcji wagi u otyłych pacjentów.

Implantacja systemu LAP-BAND

System LAP-BAND przeważnie zakładany jest na żołądek laparoskopowo pod działaniem ogólnej narkozy. Kluczową zaletą operacji laparoskopowej jest fakt, iż wymaga ona jedynie niewielkich nacięć, dzięki czemu proces rekonwalescencji jest szybszy, mniej bolesny i ryzykowny, jak również gwarantuje mniejsze blizny. W pierwszej kolejności chirurg dokonuje małych nacięć w powłokach brzucha w celu wprowadzenia narzędzi chirurgicznych. Dzięki umiejscowionej w ten sposób wąskiej kamerze endoskopowej, chirurg jest w stanie obserwować i kontrolować przebieg operacji na ekranie monitora. W trakcie zabiegu chirurg tworzy niewielki tunel za górną częścią żołądka w celu owinięcia go opaską. Następnie opaska jest zamykana wokół żołądka i częściowo napełniana na okres od 4 do 6 tygodni. W tym okresie opaska nie jest w pełni napełniona dlatego też nie ogranicza jeszcze ilości przyjmowanych pokarmów.

Zalety Systemu LAP-BAND:

Minimalna urazowość

 • najmniej inwazyjna chirurgiczna metoda leczenia otyłości,
 • brak zmian w przebiegu przewodu pokarmowego,
 • brak cięcia i zszywania ścian żołądka czy też jelita grubego,
 • małe nacięcie oraz niewielkie blizny,
 • krótki pobyt w szpitalu, szybsza rekonwalescencja przy mniejszym bólu

Mniej zagrożeń i skutków ubocznych

 • znacząco niższe ryzyko zgonu w porównaniu z innymi chirurgicznymi metodami leczenia otyłości,
 • niskie ryzyko niedoborów żywieniowych, które jest związane np. z zabiegiem Ominięcia Żołądkowego,
 • zminimalizowane ryzyko utraty włosów,
 • brak występowania zespołu poposiłkowego.

Możliwość regulacji

 • pozwala na indywidualny stopień restrykcji dla uzyskania idealnego, długotrwałego współczynnika utraty masy ciała,
 • dodatkowe regulacje wykonywane są bez konieczności kolejnych zabiegów operacyjnych,
 • w przypadku ciąży istnieje możliwość dopasowania wielkości ujścia do zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Odwracalność

 • opaska w każdej chwili może zostać usunięta,
 • możliwość przywrócenia żołądkowi pierwotnego kształtu i funkcji.

Efektywna, długotrwała utrata wagi

 • ponad 500 tys. opasek systemu LAP-BAND zostało z powodzeniem użytych na całym świecie,
 • metoda nr 1 dla wielu chirurgów,
 • 1300 opublikowanych artykułów medycznych na przestrzeni ostatnich 15 lat.

 

Kto kwalifikuje się do operacji z użyciem systemu LAP-BAND?

 • Możesz poddać się zabiegowi chirurgicznemu jeśli:
 • masz skończone 18 lat,
 • twój wskaźnik BMI wynosi 40 lub Twoja waga przekracza przynajmniej dwukrotnie wagę właściwą,
 • cierpisz na otyłość od ponad 5 lat,
 • twoje próby pokonania nadwagi odniosły tylko krótkotrwały skutek,
 • nie cierpisz na żadne inne choroby, które mogą być przyczyną Twojej otyłości,
 • jesteś przygotowany do radykalnych zmian w przyzwyczajeniach żywieniowych i stylu życia,
 • chętnie podchodzisz do kontroli lekarskich,
 • nie nadużywasz alkoholu.

Jeśli Twoje BMI wynosi ponad 35 i cierpisz na poważne dolegliwości zdrowotne spowodowane nadwagą, możesz również kwalifikować się do zabiegu chirurgicznego. Twój chirurg podejmie decyzje w oparciu o dodatkowe kryteria.

System LAP-BAND – Procedura Chirurgiczna

Przed operacją

Przed zabiegiem, zostaniesz poinformowany przez chirurga o szczegółach procedury. Twój lekarz może zwrócić się do Ciebie z prośbą abyś skonsultował z innymi ekspertami, którzy mogą pomóc Ci zrozumieć proces operacyjny jak i postępowanie następujące po nim. Do wspomnianych ekspertów zaliczają się:

 • dietetyk
 • fizykoterapeuta
 • psycholog
 • inni specjaliści

Przed operacją zostaniesz poddany szeregowi zabiegów badających stan Twojego zdrowia. Gdy nadejdzie właściwy moment, zostaniesz przyjęty do szpitala w dniu, lub przed dzień operacji

Operacja

Tuż przed operacją zostaniesz wprowadzony w stan ogólnej narkozy. Operacja zostanie przeprowadzana laparoskopowo, co oznacza jedynie niewielką ilość małych nacięć. Podczas operacji opaska zostanie umiejscowiona dookoła górnej części Twojego żołądka w celu utworzenia niewielkiego zbiornika. Specjalny port do regulacji opaski zostanie umieszczony pod skórą i zostanie połączony z opaską silikonowym drenem. Zazwyczaj cała procedura trwa około jednej godziny.

Po operacji

Kiedy znieczulenie przestanie działać, możesz odczuwać lekki ból, który zazwyczaj można uśmierzyć popularnymi lekami przeciwbólowymi. Personel szpitalny pomoże Ci wstać z łóżka i zacząć poruszać się tak szybko, jak tylko to możliwe, aby zapobiec zatorom, problemom oddechowym, czy też odleżynom.

Dzień po operacji

Dzień po zabiegu operacyjnym pacjent poddany jest prześwietleniu Roentgena. Pozwala to na ocenę, czy opaska LAP-BAND znajduję się we właściwym miejscu oraz to czy ujście jest otwarte. Przed takim badaniem możesz zostać poproszony o połknięcie specjalnego kontrastu, który ułatwi badanie. W przypadku zastosowania systemu LAP-BAND hospitalizacja trwa około 24 godziny, jednak zdarza się, że różni się ona w zależności od procedur szpitalnych jak i od ewentualnych komplikacji. Jeśli nie wystąpią żadne trudności, powinieneś powrócić do codziennego trybu życia w przeciągu tygodnia lub dwóch od operacji.

<strong">Pierwsza regulacja

Pierwsza regulacja opaski przeważnie ma miejsce 4-6 tygodni po operacji. Regulacja często dokonywana jest przy asyście prześwietlenia RTG, aby lekarz mógł z łatwością zlokalizować port. Może być ona przeprowadzona w ambulatorium lub gabinecie lekarskim przez Twojego chirurga, wykwalifikowaną pielęgniarkę lub radiologa.

Kolejne regulacje

Kolejne regulacje zostaną wykonane w przeciągu następnych miesięcy, aż do momentu, gdy lekarz będzie pewien, że została osiągnięta optymalna restrykcja. Następnie utrata Twojej wagi będzie monitorowana podczas kolejnych kontroli i ewentualnych regulacji.

Twoja motywacja kluczem do Twojego sukcesu

Twój udział jest niezbędny aby opaska należycie spełniała swoją funkcję. Pamiętaj, iż System LAP-BAND jest jedynie narzędziem które ma na celu pomóc Ci dostosować się do nowych nawyków żywieniowych. Ostateczna odpowiedzialność spoczywa na Tobie jako odpowiedzialnym pacjencie. Dlatego też bardzo ważnym jest, aby stosować się do wyznaczonych programów żywieniowych i być pod stałą opieką zespołu lekarzy których zadaniem jest monitorować Twoje postępy i wspierać Cię w razie potrzeby. Niemniej ważne jest wsparcie Twojej rodziny i przyjaciół, którzy wspomogą Cię w Twoim przedsięwzięciu na drodze do zdrowszego trybu życia.

Życie z systemem LAP-BAND (regulowanej opaski żołądkowej)

Zabieg chirurgiczny jest pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia i utrzymania prawidłowej wagi ciała. Wybierając system LAP-BAND dajesz sobie szansę na nowe, lepsze życie. Twój sukces wymaga wdrożenia w życie programu, który umożliwi Ci osiągnięcie zamierzonych celów. Taki program opierający się na profesjonalnym wsparciu powinien zawierać rutynowe kontrole lekarskie jak i udział w grupach wsparcia. Współpracuj z chirurgiem i innymi specjalistami, słuchaj się ich rad i komunikuj się z nimi tak często, jak jest to potrzebne.

Aby osiągnąć jak największe korzyści z Twojego programu należy przestrzegać 10 najważniejszych zasad:

Dekalog pacjenta po założeniu regulowanej opaski żołądkowej

 1. Spożywaj jedynie trzy małe posiłki dziennie oraz dwie przekąski w formie owoców.
 2. Jedz i przeżuwaj powoli (15-20 razy na każdy kęs).
 3. Przestań jeść jak tylko poczujesz uczucie sytości.
 4. Nie popijaj podczas posiłku.
 5. Nie spożywaj wysokokalorycznych przekąsek pomiędzy posiłkami.
 6. Spożywaj jedynie wysokowartościowe artykuły spożywcze.
 7. Unikaj włóknistego jedzenia.
 8. Dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość płynów w ciągu dnia.
 9. Pij jedynie napoje niskokaloryczne.
 10. Ćwicz przynajmniej 30 min dziennie.

Naucz się korzystać z opaski żołądkowej jako narzędzia, które ma pomóc Ci w walce z nadwagą.

Przystosowanie się do nowego stylu życia

Regulacja systemu LAP-BAND jest dokonywana bezoperacyjnie przy użyciu cienkiej igły wprowadzanej przez skórę do portu. W trakcie tego zabiegu w opasce jest regulowany poziom napełnienia solą fizjologiczną. Możliwość regulacji opaski jest unikalną cechą systemu LAP-BAND. Pozwala ona Twojemu chirurgowi na dopasowywanie opaski do Twoich potrzeb. Podczas procedury zakładania, opaska jest pusta lub tylko częściowo wypełniona solą fizjologiczną. Pierwsza regulacja opaski następuje z reguły w okresie od 4 do 6 tygodni po operacji.

Chirurg, decydując kiedy należy przeprowadzić pierwszą regulację opaski, rozważy następujące aspekty:

 • Twoją dotychczasową utratę wagi,
 • ilość pożywienia, jakie jesteś w stanie spożyć,
 • jak aktywny tryb życia prowadzisz,
 • ilość płynu, który do tej pory znajduje się w opasce.

System LAP-BAND zapewnia Ci możliwość optymalnego, ale przede wszystkim bezpiecznego obniżenia wagi. Dlatego też nie musisz spieszyć się z regulowaniem opaski, dopóki nie będzie to konieczne.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jak długo zajmie rekonwalescencja?

Jeśli zabieg został przeprowadzony laparoskopowo, pacjent spędza w szpitalu przeważnie około 24 godziny. Przeciętnemu pacjentowi potrzebny jest tydzień na powrót do pracy, a od miesiąca do sześciu tygodni, aby rozpocząć ćwiczenia. W przypadku komplikacji lub konieczności przeprowadzenia operacji „na otwarto”, powrót do zdrowia może się wydłużyć.

Czy będę często chorować po operacji?

System LAP-BAND ogranicza ilość spożywanych pokarmów. Jeśli czujesz mdłości lub jesteś przewlekle chory, może to oznaczać, że przeżuwasz swoje posiłki nie dość dokładnie lub niewłaściwie stosujesz się do zaleceń dietetyka. Może to również oznaczać, że umiejscowienie opaski jest niepoprawne i koniecznie będzie skontaktowanie się z lekarzem, gdy mdłości nie ustąpią. Powinno się unikać wymiotów, ponieważ mogą spowodować rozciągnięcie się utworzonego w trakcie operacji małego zbiornika żołądka. Ten sam problem może również prowadzić do ześlizgiwania się części żołądka przez opaskę zmniejszając rezultaty operacji. W niektórych przypadkach może być konieczny kolejny zabieg.

Jak dużo kilogramów mogę stracić?

Utrata zbędnych kilogramów jest kwestią indywidualną, a na obniżenie wagi wpływa kilka czynników. Opaska powinna być odpowiednio umiejscowiona, a pacjent powinien konsekwentnie kontynuować zmianę trybu życia. Chirurgia otyłości nie jest „cudownym lekiem”, a waga nie obniży się sama z siebie. Istotne jest, aby od samego początku określić, ile kilogramów chcielibyśmy zrzucić. W pierwszym roku po operacji możliwa jest utrata od 0,5 do 1 kg masy ciała tygodniowo. W okresie od 12 do 18 miesięcy po operacji średnia tygodniowa utrata wagi jest mniejsza. Należy pamiętać, iż utrata wagi powinna następować stopniowo. Zbyt szybka utrata wagi powoduje ryzyko powikłań zdrowotnych i może prowadzić do wielu komplikacji. Głównym celem jest utrata wagi, która zapobiega i rozwiązuje problemy zdrowotne powiązane z otyłością.

Jakie są rezultaty stosowania LAP-BAND w porównaniu z zabiegiem Ominięcia Żołądkowego?

Obserwacje potwierdzają, iż przy zastosowaniu zabiegu Ominięcia Żołądkowego, pacjenci w ciągu pierwszego roku tracą wagę szybciej. Jednakże badania wskazują, iż w okresie 5 lat po operacji pacjenci poddani zabiegowi przy użyciu systemu LAP-BAND osiągają porównywalne wyniki z pacjentami poddanym procedurze Ominięcia Żołądkowego. Pacjent powinien skoncentrować się na długofalowym odchudzaniu i pamiętać, że najlepsze wyniki daje odchudzanie stopniowe, redukujące zagrożenia zdrowotne związane z otyłością .

Czy będzie konieczne poddanie się operacji plastycznej w celu pozbycia się nadmiaru skóry, po znacznej utracie wagi?

Nie zawsze jest to konieczne. Z zasady, operacja plastyczna nie jest przeprowadzana w ciągu pierwszego lub drugiego roku po zabiegu. Niekiedy skóra samoistnie kształtuje się wokół nowych tkanek ciała. Zanim zaczniesz rozważać operacje plastyczną daj skórze czas na przystosowanie.

Czy System LAP-BAND ogranicza w jakikolwiek sposób aktywność fizyczną?

System LAP-BAND System w żaden sposób nie ogranicza aktywności fizycznej.

Czy System LAP-BAND wymaga częstych wizyt u lekarza po operacji?

Regularne wizyty u Twojego lekarza są nieodłączną częścią postępowania po zastosowaniu LAP-BAND. Wielu chirurgów przyjmuje pacjentów na kontrole raz lub dwa razy w tygodniu w ciągu pierwszego miesiąca po operacji oraz co 4 lub 12 tygodni w okresie jednego roku. Przy okazji niektórych z tych wizyt dokonywane są regulacje opaski. Na przestrzeni kolejnych 2 lat wizyty odbywają się co 3-6 miesięcy, w zależności od indywidualnych potrzeb.

W jaki sposób opaska na żołądek jest regulowana?

Wszelkie regulacje opaski przeprowadzane są w ambulatoriach lub gabinetach lekarskich. Cienka igła zostaje wprowadzona do portu przez skórę w celu dodania lub odjęcia soli fizjologicznej. Taki zabieg trwa na ogół kilka minut i większość pacjentów postrzega go jako bezbolesny.

Czy powinnam/nienem być szczególnie ostrożna/y w obchodzeniu się z portem?

Nie ma żadnych obostrzeń dotyczących portu. Umiejscowiony jest on tuż pod skórą na ścianie brzucha. Po zagojeniu się rany operacyjnej, port nie powinien powodować dyskomfortu czy też ograniczać sprawności ruchowej pacjenta. Jedyna dolegliwość, jaka może wystąpić to dyskomfort w momencie regulacji opaski. W przypadku uporczywego dyskomfortu, skontaktuj się koniecznie z lekarzem.

Czy opaskę można usunąć?

Otyłość to chroniczna choroba, która wymaga leczenia przez całe życie. W związku z tą potrzebą system LAP-BAND został specjalnie zaprojektowany, aby mógł być stosowany dożywotnio. Jednakże jeśli pojawią się poważne problemy związane z opaską lub gdy pacjent nie będzie potrafił przystosować się do nowego trybu życia i racjonalnego odżywiania może zostać podjęta decyzja o jej usunięciu. Po usunięciu opaski żołądek powraca do swojego pierwotnego kształtu, a układ trawienny funkcjonuje normalnie. Pacjent powinien mieć na uwadze fakt, iż po usunięciu opaski bardzo prawdopodobne jest, że powróci on do swojej wagi sprzed operacji.

Czy to prawda, że można mieć rano uczucie ciaśniejszej opaski?

Takie uczucie jest powszechnie znane. Dotyczy ono szczególnie pacjentów tuż po wizycie kontrolnej, w trakcie której nastąpiła regulacja opaski lub pacjentów z ciasno założoną opaską. W ciągu dnia zawartość wody w organizmie zmienia się, co czasami może powodować taki rodzaj odczucia. Niektóre z pacjentek zauważyły, iż uczucie ciaśniejszej opaski ma miejsce także w okresie menstruacji.

Co może się stać jeśli zachoruję?

Jedną z większych zalet opaski LAP-BAND jest to, że może ona być regulowana. Jeśli w przypadku choroby okaże się, że musisz jeść więcej, opaska może zostać poluzowana przez odjęcie soli fizjologicznej. Po powrocie do zdrowia, kiedy ponownie będziesz chciał/a korzystać z funkcji opaski, może ona zostać ponownie zaciśnięta za pomocą zwiększenia w niej ilości soli fizjologicznej. Jeśli nie będzie możliwości wystarczającego poluzowania opaski, może zostać ona usunięta.

Co w przypadku ciąży?

Przy utracie wagi łatwiej jest zajść w ciążę. Twój cykl menstruacyjny może stać się bardziej regularny. Jeśli niezbędne jest dostarczanie większej ilości pożywienia podczas ciąży, opaska może zostać poluzowana. Po ciąży opaska może zostać ponownie bezproblemowo zaciśnięta tak, aby spełniała swoje funkcje w procesie odchudzania.

Czy konieczne jest stosowanie suplementów witaminowych?

Jeśli nie jesteśmy w stanie czerpać wystarczającej ilości witamin z trzech małych posiłków dziennie, będziemy potrzebowali dostarczać je w postaci suplementów. W trakcie regularnych kontroli Twój lekarz zweryfikuje, czy potrzebujesz więcej składników, takich jak witamina B12, kwasu foliowy czy żelazo.

Co z innymi lekami?

Pacjent powinien mieć możliwość spożywania przepisanych mu leków. Zalecane jest stosowanie leków w kapsułkach, przepoławianie większych tabletek na mniejsze lub rozpuszczanie ich w wodzie. Dzięki takiemu działaniu nie będzie ryzyka, że utkną one w ujściu i spowodują dolegliwości. Chirurg może wspomnieć, abyś unikał/a aspiryny lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ponieważ mogą one podrażniać żołądek. Problemy wywołane przez leki mogą prowadzić do potrzeby usunięcia opaski.

Żywienie i dieta po operacji

Jak postępować?

Po operacji potrzebny Ci będzie specjalny plan żywieniowy. Skonsultuj się ze swoim chirurgiem i/lub dietetykiem, którzy pomogą Ci w przyswojeniu sobie zmian w trybie życia. Bardzo istotne jest, aby od razu po operacji stosować się do zaleceń żywieniowych, tak aby mogła szybko następować regeneracja żołądka.

Z reguły proces ten zajmuje około miesiąca, czasami dłużej. Bardzo ważne jest, aby szczególnie w pierwszych miesiącach po operacji nie narażać wytworzonego małego zbiornika żołądka na rozciąganie. Do takiego stanu mogą doprowadzić wymioty, których należy unikać. Zwracanie treści żołądkowej może również zwiększać szansę na ześlizgnięcie się żołądka przez opaskę.

Kilka pierwszych dni.

Czy tuż po operacji mogę pić i spożywać pokarmy?

Tuż po operacji dozwolone jest okazjonalne popijanie wody małymi łyczkami lub ssanie kostek lodu. Każda większa dawka płynów jest niewskazana. Dobę po operacji możesz spożywać trochę więcej płynów, jednakże w niewielkich ilościach i w odstępach czasu. Oprócz wody możesz pić też inne płyny o odpowiedniej ilości kalorii. Spożywanie zbyt dużej ilości płynów może prowadzić do nudności i wymiotów.

Czy będę odczuwać głód po zastosowaniu Systemu LAP-BAND?

System LAP-BAND sprawia, iż pacjent je mniej i czuje się syty za sprawą dwóch czynników:

 1. przez redukcję pojemności żołądka (zmniejszanie żołądka),
 2. przez wydłużenie okresu przechodzenia pokarmu przez układ pokarmowy. Stosując się do wytycznych żywieniowych oraz przeżuwając pożywienie dokładnie i powoli pacjent nie powinien czuć się głodny. Pamiętajmy, że System LAP-BAND jest narzędziem którego zadaniem jest pomóc nam zmienić nawyki żywieniowe.

Pierwsze cztery tygodnie po operacji

Co powinno się jeść przez pierwszy miesiąc?

Przez pierwsze cztery tygodnie po operacji rekomendowane są następujące płyny oraz produkty spożywcze:

 • barszcz lub inne niezabielane zupy (bez warzyw czy mięsa),
 • niskotłuszczowy jogurt,
 • odtłuszczone mleko,
 • galaretki,
 • sok owocowy lub kompot.

Z biegiem czasu przejdziesz na bardziej stałe pożywienie, według wskazań chirurga i/lub dietetyka. Należy pamiętać, że przez pierwsze tygodnie ważniejsze jest przyzwyczajenie żołądka do opaski, niż samo tracenie na wadze. Podsumowując, powinnaś/nieneś ściśle stosować się do zaleceń dietetyka.

Kolejne sześć tygodni

W tym okresie można wprowadzić do diety gęstsze zupy, które pomogą żołądkowi przyzwyczaić się do bardziej treściwego pożywienia. Niektóre produkty takie jak chleb, czerwone mięso i ryż mogą wciąż sprawiać problemy, dlatego lepiej spożywać delikatniejsze, lekkostrawne potrawy. Do takich produktów zaliczają się białe mięso oraz ryby. Każdy produkt spożywczy przeżuwaj dokładnie i powoli. Jeśli masz protezę, upewnij się, że jedzenie jest pocięte na wystarczająco małe kawałki. Nie przestrzegając tych wskazówek, narażasz się na wymioty, podrażnienia żołądka lub obrzęki. Jeśli stały pokarm spowoduje nudności i wymioty, wróć do diety płynnej.

Z czasem zacznij dodawać gęstsze produkty, aż w końcu wzbogać dietę o pokarm stały. Zawsze pytaj o poradę swojego dietetyka lub lekarza prowadzącego. Wymioty mogą zwiększyć ryzyko ześlizgnięcia się żołądka przez opaskę lub rozciągnięcie małego zbiornika żołądka nad opaską.

Twój plan żywieniowy

Kiedy już przyzwyczaisz swój żołądek do właściwego trawienia pokarmów stałych, będziesz musiał/a zwrócić szczególną uwagę na dietę. Płyny przepływają szybko przez zmniejszony zbiornik żołądka nie zapewniając uczucia sytości. Od teraz unikaj wysokokalorycznych napojów. Pij wodę, rosół, herbatę i czarną kawę bez cukru. Zbyt wiele jedzenia lub duże kęsy mogą zablokować ujście z utworzonego małego zbiornika żołądka. Możesz uniknąć tego problemu przeżuwając każdy kęs powoli oraz połykając jedynie niewielkie porcje. Spożywaj jedynie trzy posiłki dziennie bogate w wystarczającą ilość składników odżywczych. Twój lekarz może również zalecić Ci spożywanie przekąsek owocowych. Należy pamiętać, że zdrowy posiłek składa się z owoców, warzyw, mięsa, chleba oraz produktów mlecznych.

Po jaki rodzaj artykułów spożywczych mogę sięgać?

Przedstawiony poniżej przewodnik żywieniowy pomoże Ci skomponować zdrowe i dobre posiłki. Będą one zawierać odpowiednią ilość składników odżywczych z ograniczoną ilością cukru i tłuszczu. Skonsultuj wybór produktów spożywczych z Twoim dietetykiem lub chirurgiem.

 1. Owoce i warzywa
  • jedna do dwóch porcji świeżych owoców dziennie,
  • dwie do trzech porcji świeżych warzyw dziennie.
 2. Pieczywo i zboża
  • jedna mała porcja płatków kukurydzianych na śniadanie,
  • jedna do dwóch kromek pełnoziarnistego chleba każdego dnia.
 3. Mięso, ryby, drób, jajka
  • 30g do 60g mięsa, ryb, drobiu lub jedno jajko każdego dnia (usuwaj tłuste partie z mięsa, usuwaj skórę z drobiu. Przyrządzaj mięso przy pomocy małej ilości tłuszczu.

  Dobrym rozwiązaniem jest grillowanie, gotowanie na parze, przyrządzanie potraw w mikrofalówce lub gotowanie).

 4. Produkty mleczne
  • mleko i jogurty zawierają dużo kalorii, jednakże stanowią źródło wapnia, przez co należą do produktów zdrowych i ważnych. Dlatego dziennie należy spożywać do 480ml odtłuszczonego mleka lub niskotłuszczowego jogurtu oraz 30g sera.
 5. Tłuszcze
  • ogranicz spożycie tłuszczów do trzech lub czterech łyżeczek margaryny, masła lub oleju dziennie.
 6. Napoje
  • pij tyle niskokalorycznych napojów, ile potrzebujesz (jednak nie podczas posiłków),
  • dozwolone napoje to:
   • herbata lub czarna kawa z niskokalorycznym słodzikiem,
   • woda,
   • niegazowane napoje zawierające mało kalorii,
   • bulion.

Jakich produktów powinno się wystrzegać?

Powinno się przede wszystkim unikać produktów, które zawierają zbyt dużo kalorii, a za mało składników odżywczych. Do takich produktów zaliczamy artykuły spożywcze, które zawierają dużo cukru: wysokokaloryczne napoje, syropy, ciastka, słodycze, dżem, marmoladę i miód. Drugim typem artykułów spożywczych, których powinniśmy się wystrzegać są produkty wysokotłuszczowe, takie jak: czekolada, naleśniki, chipsy i inne wyroby cukiernicze. Napoje gazowane mogą niekorzystnie przyczyniać się do powiększenia się zbiornika żołądka, dlatego lepiej ich unikać.

Co z alkoholem?

Alkohol jest kaloryczny, jak również wypłukuje z organizmu witaminy. Okazjonalny kieliszek wina lub innego napoju alkoholowego nie powinien zaszkodzić.

Jak mam postępować jedząc poza domem?

Zamawiaj tylko małe porcje, na przykład przystawki. Jedz wolno. Nie śpiesz się, kończ konsumować wtedy, kiedy robią to inni. Będąc w gościach wspomnij gospodarzom z wyprzedzeniem, że nie możesz spożywać dużych posiłków.

Czy jedząc z umiarem mogę spożywać wszystko?

Kiedy Twój żołądek odzyska formę po operacji, będziesz mógł/a spożywać większość produktów spożywczych, które nie będą powodować dyskomfortu. Jednak ze względu na to, iż możesz spożywać tylko małe ilości pokarmów, ważnym będzie skupiać się na tych produktach, które dostarczą Ci najwięcej wartościowych składników odżywczych. Odpowiednią dietę zalecą Ci chirurg i dietetyk. Jeśli spożywałaś/eś do tej pory dużo produktów zawierających cukier i tłuszcz, czy też piłaś/eś napoje wysokokaloryczne, system LAP-BAND może działać nieefektywnie.

Czy będę cierpieć na zaparcia?

Po przejściu zabiegu może nastąpić ograniczenie objętości wypróżnień, co jest zjawiskiem naturalnym, gdyż po zmniejszeniu spożycia, dostarczamy organizmowi mniej błonnika. Jednak zaparcia nie powinny generować większych problemów. W przypadku pojawienia się dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem. Może Ci zasugerować stosowanie lekkich środków przeczyszczających oraz picie dużej ilości wody. Zapotrzebowanie na spożycie wody może się wahać od 6 do 8 szklanek dziennie.

Teraz, kiedy już korzystasz z pomocy systemu LAP-BAND, powinnaś/nieneś być gotowa/y do przejęcia kontroli nad otyłością i nowym stylem życia. Aby opaska mogła efektywnie spełniać swoja rolę i służyć Ci przez cale życie, niezbędne jest Twoje zaangażowanie. Bardzo istotne jest, abyś postępował/a zgodnie z zaleceniami swojego chirurga i konsekwentnie współpracował/a z zespołem specjalistów. Ich zadaniem jest upewnienie się, że rozumiesz swoje obowiązki w postaci zaadoptowania i utrzymania nowych wzorców żywieniowych i nowego trybu życia.

Balon Żołądkowy

Orbera™ jest miękkim, silikonowym balonem, który jest umieszczany w żołądku na okres sześciu miesięcy i ma na celu pomóc Ci dostosować się do nowego, zdrowszego stylu życia. Poprzez częściowe wypełnienie żołądka, balon zapewnia uczucie pełności oraz sytości po zjedzeniu dużo mniejszego posiłku niż dotychczas. Uczucie sytości osiągane szybciej po małych porcjach może spowodować łatwiejszą zmianę nawyków żywieniowych i zaadoptowanie się do nowego, zdrowszego trybu życia.

Balon OrberaTM wprowadzany jest przez usta do żołądka za pomocą endsokopu w trakcie krótkiego 15-20 minutowego zabiegu. W trakcie procedury umiejscawiania oraz napełniania balonu pacjent pozostaje pod wpływem środków uspokajających i znieczulających. Po założeniu balonu Twój lekarz powinien zapewnić Ci wsparcie we wprowadzaniu nowych nawyków żywieniowych i zmianie dotychczasowego trybu życia, które są niezbędne w procesie utraty zbędnych kilogramów.

Czy balon Orbera™ jest dla mnie odpowiedni?

Balon Orbera może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, jeśli Twoje BMI wynosi 27 lub więcej.

Istnieją jednak medyczne przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić zastosowanie zabiegu przy użyciu balonu OrberaTM. Należą do nich:

 • przebyta uprzednio operacja górnego odcinka przewodu pokarmowego,
 • duża przepuklina rozworu przełykowego,
 • zapalenie otrzewnej lub obstrukcja,
 • niechęć do poddania się nawykom żywieniowym potrzebnym do sukcesu terapii,
 • uzależnienie od alkoholu lub narkotyków/leków w okresie ostatnich 12 miesięcy,
 • ciąża lub karmienie piersią.

Opis procedury

Pusty balon wprowadzany jest przez usta do żołądka za pomocą endoskopu w trakcie krótkiego 15-20 minutowego zabiegu. W trakcie procedury umiejscawiania oraz napełniania go solą fizjologiczną, pacjent pozostaje pod wpływem środków uspokajających i znieczulających. Po zabiegu pacjent pozostaje w klinice na obserwacji dopóki lekarz nie zadecyduje o wypisaniu pacjenta do domu. Zwykle trwa to tylko kilka godzin. Najprawdopodobniej przez pierwsze dni zanim żołądek przyzwyczai się do balonu będziesz czuć się niekomfortowo. Mogą wystąpić nudności, wzdęcia, biegunki i skurcze. Wymienione skutki uboczne są normalne i przejściowe. Jeśli będzie to konieczne, Twój lekarz przepisze Ci środki, które złagodzą te dolegliwości.

Usunięcie balonu z żołądka jest również nieskomplikowane. Podczas usuwania balonu zostaną Ci podane środki znieczulające, a lekarz opróżni balon przed usunięciem go za pomocą endoskopu. W ciągu kilku godzin po zabiegu pacjent będzie mógł wrócić do domu. Zazwyczaj pacjenci po zabiegu usuwania balonu nie potrzebują korzystać z dni wolnych od pracy.

Ważne: W trakcie napełniania balonu solą fizjologiczna dodawany jest do niej błękitny barwnik, którego zadaniem jest wskazywanie nieszczelności balonu. W takim przypadku jeśli zauważysz zmianę zabarwienia moczu oznaczać to będzie, iż należy udać się do lekarza prowadzącego w celu usunięcia balonu.

Jak dużej utraty wagi można oczekiwać?

Pacjenci poddani leczeniu przy użyciu balonu OrberaTM mogą spodziewać się znacznego spadku wagi w ciągu 6 miesięcy od zabiegu.

Badania brazylijskie z 2004 na grupie 323 pacjentów wykazały, że przeciętna utrata masy ciała po 6 miesiącach wynosiła 15kg.

Badania europejskie z 2005 na grupie 2515 pacjentów wykazały, że przeciętna utrata masy ciała po 6 miesiącach wynosiła 20kg.

Balon żołądkowy Orbera został zaprojektowany jako produkt wspomagający pacjenta w kontroli masy ciała i ułatwiający rozpoczęcie zdrowego stylu życia. Przeprowadzone badania kliniczne udowadniają, iż pacjenci, którzy zostali poddani zabiegowi implantacji balonu żołądkowego Orbera znacznie częściej osiągają sukces w długotrwałej utracie nadmiernej masy ciała niż pacjenci, którzy stosowali tylko dietę.

Przygotowanie do zabiegu

Jeśli spełniasz kryteria i jesteś gotowa/y poddać się zabiegowi przy użyciu balonu OrberaTM, procedurę rozpoczniesz od konsultacji z Twoim lekarzem. Otrzymasz szczegółowe wskazówki dietetyczne oraz szczegółowe informacje dotyczące zabiegu.

Przed zabiegiem

Na 12 godzin przed procedurą nie wolno Ci przyjmować pokarmów ani płynów. W przeciwnym razie lekarz może nie być w stanie przeprowadzić zabiegu.

Przez pierwsze trzy dni po zabiegu Twoja dieta będzie ograniczała się do pokarmów, takich jak: soki, rzadkie zupy i buliony, mleko, galaretki.

Z wyprzedzeniem należy zaplanować następujące rzeczy: poproś bliską osobę o towarzyszenie Ci do kliniki oraz w drodze powrotnej do domu. Upewnij się, że będzie ona mogła Ci służyć pomocą w ciągu pierwszego dnia po zabiegu, jeśli zajmujesz się małymi dziećmi konieczne zaaranżuj opiekę na okres 3 dni, jeśli masz zamiar korzystać z hotelu, zamelduj się przed zabiegiem i poinformuj klinikę o miejscu Twojego pobytu. Zalecamy przygotowanie w pokoju wszystkich niezbędnych rzeczy zanim udasz się do klinki. Ważne jest abyś był/a pod czyjąś opieką w ciągu 24 godzin od zabiegu.

Dzień zabiegu

Po pierwsze, postaraj się zrelaksować i myśl pozytywnie! Ten dzień może być punktem zwrotnym Twojego życia. Pamiętaj aby nic nie jeść ani nie pić na 12 godzin przed zabiegiem, ubierz wygodne ubranie i buty, po zakończeniu zabiegu zostaniesz w klinice na obserwacji do czasu wypisu do domu, MUSISZ mieć zapewnioną osobę towarzyszącą, która zabierze Cię do domu. W związku z tym, iż nadal możesz być pod wpływem znieczulenia nie będzie Ci wolno prowadzić samochodu czy też podróżować transportem publicznym.

Pierwsze kroki:

upewnij się że postępujesz zgodnie z wytycznymi lekarza, pij zimne płyny w niewielkich dawkach. Zacznij pić przy pomocy łyżki od herbaty, a następnie wraz ze wzrostem możliwości zwiększaj ilość pitego płynu. Jeśli będziesz pić duże ilości na raz, zwiększysz ryzyko mdłości i wymiotów, odpoczywaj. Nie podejmuj żadnego wysiłku fizycznego przez pierwsze 24 godziny po powrocie do domu.

Po powrocie do domu.

Jest to moment, w którym został poczyniony pierwszy krok na drodze do zmiany Twojego życia. Rozpoczęty dziś proces pomoże Ci osiągnąć zamierzone efekty. Przed Tobą kilka ciężkich dni zanim przywykniesz do obecności balonu w Twoim żołądku. W trudnych chwilach przypomnij sobie powody dla których podjęta została przez Ciebie ta decyzja i wyobraź sobie efekt jaki możesz osiągnąć.

Tydzień 1:

Pełna płynna dieta

Pierwsze dni nie będą należały do przyjemnych, gdyż żołądek będzie przyzwyczajał się do obecności balonu. Zanim organizm się dostosuje, mogą wystąpić nudności, wymioty, wzdęcia, biegunki oraz skurcze. Takie skutki uboczne są normalne i często spotykane. Twój lekarz przedstawi Ci ścisłe zalecenia dotyczące uzupełniania płynów w tym okresie. W nadchodzących dniach pij regularnie wodę i unikaj jedzenia stałych posiłków.

Pamiętaj:

 • pij wolno niewielkie ilości,
 • odczekaj minutę lub dwie pomiędzy łykami,
 • nie pij więcej niż 100 ml na raz,
 • odczekaj przynajmniej 10 min zanim zaczniesz pić kolejną porcję,
 • codzienna ilość przyswajanych płynów powinna przekraczać 2 litry (8 szklanek).

Napoje z których możesz korzystać: niskokaloryczne, nie kwaśne soki owocowe np. jabłkowe, słaba herbata lub kawa, najlepiej bezkofeinowa, buliony, niskokaloryczne galaretki, niskotłuszczowe jogurty, odtłuszczone mleko.

Możesz potrzebować tygodniowego zaopatrzenia w napoje zastępujące jedzenie, które będą dostarczać Ci niezbędnych protein i kalorii.

Tydzień 2:

Produkty przetarte, miękkie oraz stałe

Twój żołądek zaczyna się adoptować do balonu. Jest to ważny okres, kiedy należy „wsłuchiwać” się w organizm. Przejście z posiłków przetartych do posiłków stałych powinno zająć około tygodnia ale tylko wtedy, gdy zmiana następuje w sposób komfortowy. Zawsze jedz powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs.

Pożywienie przetarte (przez okres 3 dni)

Jeśli już dobrze tolerujesz pożywienie płynne, możesz zacząć spożywać produkty przetarte. W wielu przypadkach będziesz w stanie jeść to samo, co Twoja rodzina, poprzez przetarcie jedzenia w mikserze. Na tym etapie każdy posiłek powinien zawierać białko. Nie martw się, jeśli nie jesteś w stanie zjeść wszystkiego i pamiętaj żeby przestać jeść jeśli poczujesz dyskomfort.

Pamiętaj:

Nie zapominaj pić dużo płynów w trakcie całego okresu życia z balonem.

Produkty miękkie (przez okres 4 dni)

Ten etap przygotowuje Cię do powrotu do spożywania produktów stałych. Nadal pamiętaj aby jeść powoli i dokładnie przeżuwać. Wybieraj produkty o niskiej zawartości tłuszczu, kalorii i węglowodanów. Z czasem uczenia się „wsłuchiwania” w swój organizm, zwracaj uwagę czy występuje uczucie pełności, napięcia lub dyskomfortu. Są to oznaki, kiedy powinno się zwolnić lub zaprzestać jeść.

Przykłady produktów miękkich:

 • banany lub inne miękkie owoce,
 • kaszka/płatki owsiane,
 • jajka,
 • jogurty,
 • twaróg,
 • tuńczyk z puszki

Pamiętaj

Kiedy jesz stosuj zasadę 20/20. Pożywienie powinno być żute przynajmniej 20 razy, a posiłek powinien trwać co najmniej 20 minut.

Produkty stałe

W obecnej chwili kończysz okres przejściowy. Wracając do swojej normalnej aktywności, będziesz dostosowywać swój apetyt do konsekwentnego i zdrowego procesu utraty wagi. Oto kilka wskazówek jak wrócić do spożywania produktów stałych:

 1. wprowadzaj do diety produkty stałe pojedynczo,
 2. spróbuj potraw gotowanych przed surowymi,
 3. ogranicz lub zrezygnuj z chleba, makaronów i ryżu. Takie produkty mogą przylepiać się do balonu powodując nieświeży oddech,
 4. pij dużo wody i unikaj jednoczesnego picia i jedzenia.

Pij przynajmniej dwie szklanki przed każdym posiłkiem oraz pij dwie szklanki w pół godziny po posiłku aby spłukać balon. Aby osiągnąć sukces bardzo ważne jest aby stosować się do planu żywieniowego i zmian w trybie życia zaleconych przez lekarza.

Pamiętaj aby obserwować i zgłaszać wszystkie nietypowe zmiany Twojego samopoczucia. Jeśli odczuwasz mdłości przez dłużej niż kilka pierwszych dni skontaktuj się koniecznie ze swoim lekarzem.

Następne 6 miesięcy

Po pierwszych dwóch tygodniach Twój organizm dostosuje się do balonu OrberaTM, a Ty będziesz w stanie wprowadzić w życie regularny plan żywieniowy. Twój sukces teraz zależy od tego, jak bardzo chcesz się poświęcić wdrożeniu zasad zdrowego postępowania. Od swojego lekarza możesz otrzymać wskazówki jak utrzymać reżim żywieniowy, jak również możesz spotykać się z dietetykiem w celu kontrolowania postępów. Jeśli masz taką możliwość staraj się uczestniczyć we wszystkich spotkaniach.

Pamiętaj, OrberaTM to tylko „narzędzie treningowe”. Zapewnia Ci ona szanse na zaadoptowanie zmian w stylu życia, które musisz poczynić w celu utrzymania idealnej wagi ciała.

Następujące wskazówki ułatwią Ci osiągnięcie sukcesu.

Kwestia równowagi

Konieczne jest jedzenie zrównoważonego pożywienia. Oznacza to po prostu włączenie do diety składników ze wszystkich czterech grup żywieniowych: warzyw, owoców, produktów zbożowych, mleka i mięsa.

Aktywność ruchowa ma duże znaczenie. Aby osiągnąć a następnie utrzymać wymarzoną wagę, Twój organizm potrzebuje aktywności oraz wysiłku. Jest to jedyny sposób na spalenie tkanki tłuszczowej oraz dostarczanych codziennie kalorii.

Nawet z pozoru drobne zmiany jak np. używanie schodów zamiast windy spowodują dużą zmianę w Twoim metabolizmie i ilości spalanych kalorii.

Czytaj etykiety informacyjne

Etykiety informacyjne dotyczące składników są obowiązkowe dla wszystkich pakowanych produktów. Mają na celu pomóc konsumentowi podjęcie decyzji. Ważne jest zwracanie uwagi nie tylko na ilość kalorii, ale również na zawartość białka.

Prowadź dziennik żywieniowy

Jest on nie tylko niezwykle przydatny do zapisywania ważnych informacji ale również uświadamia Ci podjęte decyzje. Dzięki niemu możesz obserwować kiedy radzisz sobie dobrze oraz kiedy musisz podjąć więcej starań, aby osiągnąć swoje cele.

Inne pomocne wskazówki:

wybieraj niskotłuszczowe i niskokaloryczne zamienniki, zredukuj ilość tłuszczu, alkoholu i soli, zwiększ ilość spożywanego błonnika, pij dużo płynów, w szczególności wody. Po upływie 6 miesięcy balon Orbera zostanie usunięty w trakcie 20-30 min. zabiegu, podobnego do zabiegu zakładania. Podczas tej procedury będziesz pod wpływem środków znieczulających, a lekarz za pomocą endoskopu opróżni i usunie balon z żołądka. Po usunięciu balonu, pacjenci rzadko odczuwają jakieś dolegliwości. Po zabiegu pozostaniesz w klinice przez kilka godzin, aby minęło działanie środka znieczulającego.

Usunięcie balonu OrberaTM

Ważne uwagi: nie wolno spożywać stałych pokarmów na 24 godziny przed usunięciem balonu, nie wolno pić płynów na 12 godzin przed usunięciem balonu, w związku z działaniem środków znieczulających poproś bliskich o pomoc w powrocie do domu.

Przejęcie kontroli – życie bez balonu

Sześć miesięcy temu została przez Ciebie podjęta odważna decyzja o przejęciu kontroli nad własną wagą. Najtrudniejsze kroki na tej drodze już są za Tobą.

Balon Orbera dał Ci dodatkowe wsparcie potrzebne do osiągnięcia przez Ciebie wymarzonego wizerunku oraz wagi. Od tej chwili od Ciebie zależy utrzymanie zmian, które nastąpiły w Twoim życiu.

Jedz by żyć – nie żyj by jeść.

Pamiętaj to nie jest dieta – to jest zmiana stylu życia. Trwały sukces oznacza zobowiązanie się do prowadzenia aktywnego trybu życia oraz jedzenia małych i zdrowych posiłków.span>

Wszyscy wiemy, że czasami zdarzają się gorsze dni. Należy pamiętać, że kolejne mogą być lepsze. Nie wpadaj w panikę jeśli się zapomniałaś/eś i nie stosowałaś/eś się do nowo wyuczonych zasad. W takiej sytuacji najbardziej istotną rzeczą jest zrozumieć dlaczego uchybienie się zdarzyło i zrozumieć jego przyczynę.

Czy jesteś pod presją?

Czy jesteś przygnębiona/y?

Czy powodem jest Twoje otoczenie?

Jeśli to konieczne, podziel się swoimi odczuciami z rodziną lub bliskimi. Jeśli obawiasz się, że Twoje nawyki zdrowego odżywiania znacznie się pogarszają, skonsultuj się z profesjonalnym dietetykiem.

Pozostań na obranym kursie

Twoja klinika zapewni Ci wsparcie w postaci porad dotyczących diety i stylu życia, co pomoże w utrzymaniu dobrych nawyków. Staraj się postępować zgodnie z otrzymanymi wskazówkami jak to tylko jest możliwe.

Oto kilka końcowych porad.

Unikaj jedzenia dla przyjemności.

Kiedy spawy nie idą najlepiej, łatwo jest poddać się pokusie jedzenia dla przyjemności. NIE RÓB TEGO. Postaraj zająć się czymś innym, co sprawi, że poczujesz się lepiej. Jeśli musisz jeść, jedz rozsądnie. Zdziwisz się jak owoce i warzywa mogą poprawić nastrój. Przy użyciu sokowirówki można szybko przyrządzić smaczne i zdrowe napoje, które zaspokoją głód.

Kontroluj wielkość porcji

Prawidłowa wielkość porcji pomaga utrzymać niską wagę. Zwracaj na to uwagę, szczególnie wtedy, jeśli ktoś inny serwuje Ci posiłek. Jeśli będzie zbyt obfity, zjedz tylko tyle ile powinnaś/nieneś. Nie czuj się w obowiązku aby zjadać wszystko. Jedzenie z małych talerzy pozwala łatwiej kontrolować ilość spożywanego pokarmu.

Postaw na aktywność

Regularna aktywność fizyczna sprawi, że będziesz się czuć dobrze zarówno fizycznie jak i psychicznie. Spowoduje przyśpieszenie spalania kalorii, poprawi wydolność układu krążenia, jak również spowoduje poprawę Twojej sylwetki. Nie będzie dziełem przypadku, że ze wszystkich stron będziesz słyszeć komplementy.

Woda jest Twoim przyjacielem

Zwracaj uwagę na to, ile wody pijesz. Należy pić co najmniej 8 szklanek wody dziennie. Woda powoduje uczucie pełności.

Teraz, po osiągnięciu swojego celu, możesz cieszyć się pełnią życia. Nastąpiły zmiany w Twojej diecie oraz w stylu życia – możesz kontynuować te zmiany zarówno teraz, jak i w przyszłości. Balon OrberaTM był tylko katalizatorem – cała ciężka praca została wykonana przez Ciebie!

Inne metody chirurgicznego leczenia otyłości:

Laparoskopowe Wyłączenie Żołądkowe

Zabieg wyłączenia żołądkowego jest procedurą zawierającą zarówno elementy zabiegu restrykcyjnego jak i ograniczającego wchłanianie. Metoda ta polega na chirurgicznym „wytworzeniu” małego żołądka z żołądka właściwego i połączeniu go z dalszymi odcinkami jelita cienkiego. W rezultacie tego zabiegu zostaje zmniejszona objętość przyjmowanego pokarmu oraz jego przyswajalność przez organizm.

Zalety

 • gwałtowna początkowa utrata wagi,
 • możliwość wykonania zabiegu metodą laparoskopową,
 • nieznacznie większa średnia utrata całkowitej masy ciała niż w przypadku regulowanej opaski żołądkowej czy też zabiegu Pionowej Opaskowej Plastyce Żołądka (VBG).

Wady

 • kompleksowa procedura wymagająca cięcia i zespolenia żołądka oraz jelit,
 • większe ryzyko komplikacji operacyjnych niż w przypadku regulowanej opaski żołądkowej,
 • omijana jest część przewodu pokarmowego, co ogranicza wchłanianie niezbędnych składników odżywczych,
 • możliwe komplikacje medyczne spowodowanie niedoborem składników odżywczych, co skutkuje koniecznością dostarczania suplementów diety przez resztę życia pacjenta,
 • możliwość wystąpienia zespołu poposiłkowego skutkującego nudnościami i biegunką,
 • brak możliwości regulacji,
 • metoda wyjątkowo trudna do odwrócenia,
 • część żołądka staje się niedostępna dla badania gastroskopowego (np. w celu wykrycia potencjalnego owrzodzenia lub nowotworu),
 • wyższa śmiertelność niż w przypadku regulowanej opaski żołądkowej czy też Pionowej Opaskowej Plastyki Żołądka.

Pionowa Opaskowa Plastyka Żołądka

Pionowa Opaskowa Plastyka Żołądka (VBG) jest procedurą restrykcyjną. W trakcie tej metody tworzony jest mały zbiornik żołądka dzięki czemu redukowana jest ilość jedzenia jaką jest on w stanie zmagazynować. Zabieg ten pozwala na osiągniecie szybkiego uczucia sytości z jednoczesnym zapewnieniem normalnego procesu trawiennego składników pokarmowych.

Zalety

 • składniki odżywcze i witaminy są w pełni absorbowane przez organizm,
 • prostsza procedura niż w przypadku Wyłączenia Żołądkowego,
 • mniejsza śmiertelność niż w przypadku Wyłączenia Żołądkowego.

Wady

 • procedura chirurgiczna wymagająca cięcia i szycia żołądka,
 • wolniejszy początkowy spadek masy ciała w porównaniu z zabiegiem Ominięcia Żołądkowego,
 • brak możliwości regulacji,
 • możliwe rozejście się linii zszycia żołądka tuż po zabiegu chirurgicznym skutkujące sączeniem, infekcją, a w skrajnych przypadkach zgonem,
 • możliwe rozejście się linii zszycia żołądka w późniejszym okresie skutkuje ponownym przybieraniem na wadze,
 • metoda wyjątkowo trudna do odwrócenia.

Resekcja Rękawowa Żołądka

Resekcja Rękawowa Żołądka to stosunkowo nowa procedura. Zabieg ten jest często stosowany jako pierwsza cześć dwuetapowej procedury chirurgicznego leczenia otyłości w szczególności u pacjentów dotkniętych otyłością monstrualną (tzw. super otyłość) (BMI > 50). W przypadku tej restrykcyjnej procedury usuwa się lewą stronę żołądka za pomocą staplerów. W rezultacie tego zabiegu zostaje utworzony nowy żołądek w kształcie rękawu o wielkości około Ľ swojego pierwotnego rozmiaru. Ujście u podstawy żołądka, które reguluje opróżnianie treści żołądkowej do jelita cienkiego pozostaje nienaruszone, dzięki czemu zostaje zachowana normalna funkcja żołądka. Mniejszy żołądek oznacza, iż pacjent spożywając mniej, osiąga szybciej sytość, czego efektem jest redukcja masy ciała. Pacjenci poddający się dwuetapowej procedurze chirurgicznego leczenia otyłości zazwyczaj zostają poddani drugiemu zabiegowi operacyjnemu, w trakcie którego stosowana jest procedura Wyłączenia Żółciowo Trzustkowego (BPD). Zazwyczaj drugi etap leczenia następuje około 12-18 miesięcy po pierwszej operacji w zależności od utraty wagi.

Zalety

 • małe ryzyko niedożywienia,
 • składniki odżywcze oraz witaminy są w pełni absorbowane przez organizm,
 • w przypadku dwuetapowej procedury leczenia, występuje niższe ryzyko powikłań chirurgicznych u pacjentów z otyłością monstrualną.

Wady

 • zabieg wymaga nacinania i zszywania żołądka, w związku z czym mogą wystąpić przecieki na linii szycia,
 • przeważnie zabieg stosowany jako tymczasowa procedura – dla najbardziej satysfakcjonujących rezultatów może być konieczna druga operacja, która niesie ze sobą dodatkowe ryzyko i komplikacje,
 • nieodwracalna,
 • uważana przez wielu chirurgów za metodę wymagającą dalszych badań.

W przypadku konwersji do BPD absorpcja niezbędnych składników odżywczych będzie znacząco obniżona.

Wyłączenie Żółciowo Trzustkowe

Wyłączenie Żółciowo Trzustkowe (BPD) jest typem procedury ograniczającej wchłanianie, który ma najpoważniejszy wpływ na procesy trawienne. W trakcie tego zabiegu około ¾ żołądka jest usuwana, a powstały w ten sposób zbiornik jest łączony z końcowym odcinkiem jelita cienkiego. Poprzez skierowanie pożywienia nowym przewodem składniki odżywcze nie są poddawane działaniu żółci i enzymów trzustkowych. W rezultacie procedura BPD znacznie redukuje przyswajanie składników odżywczych jak i kalorii.

Zalety

 • znacząco większa początkowa ilość utraty wagi dzięki wysokiemu ograniczeniu wchłaniania,
 • pozwala na konsumowanie większych posiłków, dzięki pozostawieniu większego zbiornika żołądka,
 • wyższa ogólna średnia utrata wagi niż w przypadku VBG, Ominięcia Żołądkowego czy Opaski Żołądkowej.

Wady

 • wymaga nacięcia oraz zszywania żołądka oraz jelit,
 • więcej powikłań operacyjnych w porównaniu do zastosowania Opaski Żołądkowej czy VBG,
 • część przewodu pokarmowego jest omijana, zmniejszając wchłanianie niezbędnych składników odżywczych,
 • wymagane dożywotnie kontrolowanie anemii, chorób kości oraz niedoborów białka,
 • pacjent do końca życia będzie zależny od przyjmowania witamin, minerałów i suplementów białkowych,/p>
 • zwiększone ryzyko podrażnienia jelit i owrzodzeń,
 • brak możliwości regulacji,
 • niezmiernie trudna do odwrócenia,
 • wyższy odsetek śmiertelności w porównaniu do innych metod.

 

 

 

Najczęściej zadawane pytania:

Pytanie: Jak dużo kilogramów mogę stracić?

Odpowiedź: Utrata zbędnych kilogramów jest kwestią indywidualną, a na obniżenie wagi wpływa kilka czynników. Opaska powinna być odpowiednio umiejscowiona, a pacjent powinien konsekwentnie kontynuować zmianę trybu życia. Chirurgia otyłości nie jest „cudownym lekiem”, a waga nie obniży się sama z siebie. Istotne jest, aby od samego początku określić, ile kilogramów chcielibyśmy zrzucić. W pierwszym roku po operacji możliwa jest utrata od 0,5 do 1 kg masy ciała tygodniowo. W okresie od 12 do 18 miesięcy po operacji, średnia tygodniowa utrata wagi jest mniejsza. Należy pamiętać, iż utrata wagi powinna następować stopniowo. Zbyt szybka utrata wagi powoduje ryzyko powikłań zdrowotnych i może prowadzić do wielu komplikacji. Głównym celem jest utrata wagi, która zapobiega i rozwiązuje problemy zdrowotne powiązane z otyłością.

Pytanie: Jakie są rezultaty stosowania LAP-BAND w porównaniu z zabiegiem Ominięcia Żołądkowego?

Odpowiedź: Obserwacje potwierdzają, iż przy zastosowaniu zabiegu Ominięcia Żołądkowego pacjenci w ciągu pierwszego roku tracą wagę szybciej. Jednakże badania wskazują, iż w okresie 5 lat po operacji pacjenci poddani zabiegowi przy użyciu systemu LAP-BAND osiągają porównywalne wyniki z pacjentami poddanym procedurze Ominięcia Żołądkowego. Pacjent powinien skoncentrować się na długofalowym odchudzaniu i pamiętać, że najlepsze wyniki daje odchudzanie stopniowe, redukujące zagrożenia zdrowotne związane z otyłością.

Pytanie: Jak długo zajmuje rekonwalescencja?

Odpowiedź: Jeśli zabieg został przeprowadzony laparoskopowo, pacjent spędza w szpitalu przeważnie około 24 godziny. Przeciętnemu pacjentowi potrzebny jest tydzień na powrót do pracy, a od miesiąca do sześciu tygodni, aby rozpocząć ćwiczenia. W przypadku komplikacji lub konieczności przeprowadzenia operacji „na otwarto”, powrót do zdrowia może się wydłużyć.

Pytanie: Czy System LAP-BAND wymaga częstych wizyt u lekarza po operacji?

Odpowiedź: Regularne wizyty u Twojego lekarza są nieodłączną częścią postępowania po zastosowaniu LAP-BAND. Wielu chirurgów przyjmuje pacjentów na kontrole raz lub dwa razy w tygodniu w ciągu pierwszego miesiąca po operacji oraz co 4 lub 12 tygodni w okresie jednego roku. Przy okazji niektórych z tych wizyt dokonywane są regulacje opaski. Na przestrzeni kolejnych 2 lat wizyty odbywają się co 3-6 miesięcy w zależności od indywidualnych potrzeb.

Pytanie: Czy System LAP-BAND ogranicza w jakikolwiek sposób aktywność fizyczną?

Odpowiedź: System LAP-BAND System w żaden sposób nie ogranicza aktywności fizycznej.

Pytanie: W jaki sposób opaska jest regulowana?

Odpowiedź: Wszelkie regulacje opaski przeprowadzane są w ambulatoriach lub gabinetach lekarskich. Cienka igła zostaje wprowadzona do portu przez skórę w celu dodania lub odjęcia soli fizjologicznej. Taki zabieg trwa na ogół kilka minut i większość pacjentów postrzega go jako bezbolesny.

Pytanie: Czy powinienem być szczególnie ostrożny w obchodzeniu się z portem?

Odpowiedź: Nie ma żadnych obostrzeń dotyczących portu. Umiejscowiony jest on tuż pod skórą na ścianie brzucha. Po zagojeniu się rany operacyjnej, port nie powinien powodować dyskomfortu czy też ograniczać sprawności ruchowej pacjenta. Jedyna dolegliwość jaka może wystąpić to dyskomfort w momencie regulacji opaski. W przypadku uporczywego dyskomfortu, skontaktuj się koniecznie z lekarzem.

Pytanie: Czy opaskę można usunąć?

Odpowiedź: Otyłość to chroniczna choroba, która wymaga leczenia przez całe życie. W związku z tą potrzebą system LAP-BAND został specjalnie zaprojektowany, aby mógł być stosowany dożywotnio. Jednakże jeśli pojawią się poważne problemy związane z opaską lub gdy pacjent nie będzie potrafił przystosować się do nowego trybu życia i racjonalnego odżywiania, może zostać podjęta decyzja o jej usunięciu. Po usunięciu opaski żołądek powraca do swojego pierwotnego kształtu, a układ] trawienny funkcjonuje normalnie.Pacjent powinien mieć na uwadze fakt, iż po usunięciu opaski bardzo prawdopodobne jest, że powróci on do swojej wagi sprzed operacji.

Pytanie: Czy będzie konieczne poddanie się operacji plastycznej w celu pozbycia się nadmiaru skóry, po znacznej utracie wagi?

Odpowiedź: Nie zawsze jest to konieczne. Z zasady, operacja plastyczna nie jest przeprowadzana w ciągu pierwszego lub drugiego roku po zabiegu. Niekiedy skóra samoistnie kształtuje się wokół nowych tkanek ciała. Zanim zaczniesz rozważać operacje plastyczną daj skórze czas na przystosowanie.

Pytanie: Czy będę odczuwać głód po zastosowaniu systemu LAP-BAND?

Odpowiedź: System LAP-BAND sprawia iż pacjent je mniej i czuje się syty za sprawą dwóch czynników:

 1. przez redukcję pojemności żołądka,
 2. przez wydłużenie okresu przechodzenia pokarmu przez układ pokarmowy. Stosując się do wytycznych żywieniowych oraz przeżuwając pożywienie dokładnie i powoli pacjent nie powinien czuć się głodny. Pamiętajmy, że System LAP-BAND jest narzędziem, którego zadaniem jest pomóc nam zmienić nawyki żywieniowe.

Pytanie: Co może się stać jeśli zachoruję?

Odpowiedź: Jedną z większych zalet opaski LAP-BAND jest to, że jest ona regulowana. Jeśli w przypadku choroby, okaże się, że musisz jeść więcej, opaska może zostać poluzowana przez odjęcie soli fizjologicznej. Po powrocie do zdrowia, kiedy ponownie będziesz chciał korzystać z funkcji opaski może ona zostać ponownie zaciśnięta za pomocą zwiększenia w niej ilości soli fizjologicznej. Jeśli nie będzie możliwości wystarczającego poluzowania opaski, może zostać ona usunięta.

Pytanie: Co w przypadku ciąży?

Odpowiedź: Przy utracie wagi łatwiej jest zajść w ciążę. Twój cykl menstruacyjny może stać się bardziej regularny. Jeśli niezbędne jest dostarczanie większej ilości pożywienia podczas ciąży, opaska może zostać poluzowana. Po ciąży opaska może zostać ponownie bezproblemowo zaciśnięta tak, aby spełniała swoje funkcje w procesie odchudzania.

Pytanie: Czy konieczne jest stosowanie suplementów witaminowych?

Odpowiedź: Jeśli nie jesteśmy w stanie czerpać wystarczającej ilości witamin z trzech małych posiłków dziennie będziemy potrzebowali dostarczać je w postaci suplementów. W trakcie regularnych kontroli Twój lekarz zweryfikuje czy potrzebujesz więcej składników takich jak witamina B12, kwas foliowy czy żelazo.>

Pytanie: Co z innymi lekami?

Odpowiedź: Pacjent powinien mieć możliwość spożywania przepisanych mu leków. Zalecane jest stosowanie leków w kapsułkach, przepoławianie większych tabletek na mniejsze lub rozpuszczanie ich w wodzie. Dzięki takiemu działaniu nie będzie ryzyka, że utkną one w ujściu i spowodują dolegliwości. Chirurg może wspomnieć abyś unikał aspiryny lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ponieważ mogą one podrażniać żołądek. Problemy wywołane przez leki mogą prowadzić do potrzeby usunięcia opaski.

Pytanie: Jak mam postępować jedząc poza domem?

Odpowiedź: Zamawiaj tylko małe porcje, na przykład przystawki. Jedz wolno. Nie śpiesz się, kończ konsumować wtedy, kiedy robią to Twoi towarzysze. Będąc w gościach wspomnij gospodarzom z wyprzedzeniem, że nie możesz spożywać dużych posiłków.

Pytanie: Co z alkoholem?

Odpowiedź: Alkohol jest kaloryczny, jak również wypłukuje z organizmu witaminy. Okazjonalny kieliszek wina lub innego napoju alkoholowego nie powinien zaszkodzić.

Pytanie: Czy jedząc z umiarem mogę spożywać wszystko?

Odpowiedź: Kiedy Twój żołądek odzyska formę po operacji, będziesz w stanie spożywać większość produktów spożywczych, które nie będą powodować dyskomfortu. Jednak ze względu na to, iż możesz spożywać tylko małe ilości pokarmów, ważnym będzie skupiać się na tych produktach, które dostarczą Ci najwięcej wartościowych składników odżywczych. Odpowiednią dietę zalecą Ci chirurg i dietetyk. Jeśli spożywałeś do tej pory dużo produktów zawierających cukier i tłuszcz, czy też piłeś napoje wysokokaloryczne, System LAP-BAND może działać nieefektywnie.

Pytanie: Czy będę często chorować po operacji?

Odpowiedź: System LAP-BAND ogranicza ilość spożywanych pokarmów. Jeśli czujesz mdłości lub przewlekle chorujesz, może to oznaczać, że przeżuwasz swoje posiłki nie dość dokładnie lub niewłaściwie stosujesz się do zaleceń dietetyka. Może to również oznaczać, że umiejscowienie opaski jest niepoprawne i koniecznie będzie skontaktowanie się z lekarzem gdy mdłości nie ustąpią. Powinno się unikać wymiotów ponieważ mogą spowodować rozciągnięcie się utworzonego w trakcie operacji małego zbiornika żołądka. Ten sam problem może również prowadzić do ześlizgiwania się części żołądka przez opaskę zmniejszając rezultaty operacji. W niektórych przypadkach może być konieczny kolejny zabieg.

Pytanie: Czy będę cierpieć na zaparcia?

Odpowiedź: Po przejściu zabiegu może nastąpić ograniczenie objętości wypróżnień, co jest zjawiskiem naturalnym, gdyż po zmniejszeniu spożycia, dostarczamy organizmowi mniej błonnika. Jednak zaparcia nie powinny generować większych problemów. W przypadku pojawienia się dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem. Może Ci on zasugerować stosowanie lekkich środków przeczyszczających oraz picie dużej ilości wody. Zapotrzebowanie na spożycie wody może się wahać od 6 do 8 szklanek dziennie.

Specjalistyczne Centrum Medyczne S.A.
ul. Jana Pawła II 2,
57-320 Polanica Zdrój
NIP: 883-178-85-49 REGON: 020493961
KRS: 0000438391, Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu,
IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy wpłacony w całości: 36 800 000,00 PLN
Numer konta bankowego: 65 1090 2327 0000 0001 0685 0351

Ministertwo Zdrowia  bip Zamówienia Publiczne Polanica-Zdrój Projekty Unijne
 NFZ Biuletyn Informacji Publicznej Zamówienia Publiczne

Polanica-Zdrój

Fundusze Europejskie